We wnętrzu tej osobliwej pisanki znajduje się osobliwe muzeum zwierające bogatą kolekcję pisanek z całego świata. Tutaj może ktoś z młodszych wędrowców zapytać co Kołomyja ma wspólnego z Kresami - leży ona w obwodzie iwanofrankowskim [dzisiaj], ale przed wojną było to drugie co do wielkości miasto województwa stanisławowskiego będącego w granicach Rzeczpospolitej. Dzisiejszy Iwano-Frankiwsk [tak brzmi poprawna nazwa ukraińska, używana nazwa Iwano-Frankowsk jest nazwą rosyjską] to przedwojenny Stanisławów.
Świąteczny stroik z tego regionu. Jakże inny od naszych - wielkopolskich.
A oto pisanki - z podpisami polityków.
A to z miejscowości Kosmacz w powiecie kołomyjskim - centrum pisanek w województwie stanisławowskim. Charakterystyczne dla tej miejscowości pisanki wykonane w 1987 roku przez sześćdziesięcioletnią artystkę.
Poniżej pisanki z różnych miejscowości województwa stanisławowskiego - wykonane przez artystów pamiętających czasy Rzeczpospolitej.
A to pisanka z rejonu miejscowości Czerniowce.
Świąteczny stroik.
Charakterystyczne dla muzeum są kompozycje pisanek w różnych regionów - oto woskowe pisanki z rejonu chmielnickiego.
A to z rejonu Kijowa.
Rejon Winnicy.
Kompozycja z rejonu Stanisławowa.
I tak można chodzić i oglądać. Nie ma dwóch takich samych pisanek.
Będąc w Kołomyi nie sposób nie wspomnieć o Hucułach. W miejscowości tej jest muzeum poświęcone ich kulturze. Ale również w tym muzeum jest cześć ich kultury. Fragment chaty huculskiej.
Charakterystyczne malowidła na kaflach piecowych.
No i sam piec. Czyż nie jest piękniejszy od dzisiejszych. Obok takiego pieca nie można przejść obojętnie i stanowił on ozdobę pomieszczenia. A dzisiejsze...............
Oczywiście są również pisanki huculskie.
Nie może również zabraknąć polskich pisanek - oto pisanka na jajku z fajansu. Na takiej to można sobie zęby połamać bez uszczerbku dla pisanki.
Pisanki z Rumunii.
Pisanka z Kanady.
Rumunia.
I inne - co jedna to ciekawsza.
Pisanka z Kijowa wykonana technika woskową.
Można chodzić godzinami - czas pogania - w muzeum tym spędziłem prawie cały wolny czas jaki miałem w Kołomyi.
Pisanki z Polski - wykonane na jajkach.
Pisanka z Wrocławia - z jakiem ma wspólny kształt i swój urok.
Świąteczne kompozycje dekoracyjne.
W centralnym punkcie muzeum jest wspaniały pomnik kobiety z dzieckiem - przecież jajko jest symbolem nowego życia. Przed tym pomnikiem można stanąć w zadumie - szczególnie w dniu dzisiejszym, gdy jajko kojarzy nam się ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego.
Zycie rozpoczyna się od jajka i kończy .....
W Bochni [muzeum kopalni soli] jest najgłębiej położona w Polsce kaplica Grobu Pańskiego.
Wszystkim wędrującym ze mną w ten Świąteczny poranek życzę...........
aby Zmartwychwstały Chrystus sprawował nad nimi opiekę podczas tegorocznych wędrówek, i pozwolił im zawsze szczęśliwie powrócić do punktu wyjścia.
aby Zmartwychwstały Chrystus sprawował nad nimi opiekę podczas tegorocznych wędrówek, i pozwolił im zawsze szczęśliwie powrócić do punktu wyjścia.
P.S. W Polsce też jest muzeum pisanek. Parę razy próbowałem zrobić zdjęcia, ale nie miałem szczęścia - ekspozycja była zamknięta. Może uda się za rok.